|
Hűs levesek
Egy tányér finom, hideg leves a nagy melegben különösen jól esik: nem kell vele sokat pepecselni, tápláló és egészséges, az ízvariációk száma pedig szinte végtelen. A Női Lapozó hűsítő összeállítása, a sóstól az édesig.
A leves egyszerre nagyon ősi és nagyon modern étel - ráadásul a magyar gasztronómia egyik meghatározó fogása. Nyáron azonban nem sok embernek van kedve tartalmas, sűrű, tápláló leveseket enni, hiszen a hőségben menekülünk a konyhából, és (szerencsére) annyi kalóriát sem igényel a szervezetünk, mint ősszel vagy télen.
Nem érdemes azonban lemondani a levesekről a meleg miatt: inkább próbáljunk ki néhány ízletes, hűsítő és egészséges fogást - akár édesen, gyümölcsökkel; akár sósan, esetleg csípős-friss joghurttal és mentával!
Miért pont a leves?
Mert egészséges, hiszen a hideg levesekkel könnyen pótolhatjuk a folyadékot, az pedig igen jót tesz az anyagcserének. Mivel a legtöbb nyári leves zöldségből vagy gyümölcsből készül, rengeteg bennük a vitamin és az ásványi anyag - ráadásul, mivel ezek az ételek gyakran főzés nélkül készülnek, az értékes tápanyagok sem vesznek el a készítési eljárások során. Így a hideg levesek igazi vitaminbombának számítanak.
Mert fogyókúrázóknak is megfelelő, hiszen alacsony alacsony a kalória- és a zsírtartalma, ráadásul sokkal kevesebbet eszünk belőle, mint a szilárd ételekből - ráadásul nassként is megállja a helyét, a sütemények vagy a csokoládé helyett.
Mert változatos. Zöldségekből és gyümölcsökből egyaránt elkészíthetjük, a leveseket pedig feldobhatjuk különböző tejtermékekkel és fászerekkel - így akár minden nap új változatot próbálhatunk ki!
Mert olcsó, hiszen a legtöbb nyári, hideg leves akkor a legfinomabb, ha idénygyümölcsökből és -zöldségekből készítjük el, ezeket pedig kedvező áron beszerezhetjük a piacon.
Mert könnyű és gyors - a legtöbb változatot nem kell főzni, és alig néhány hozzávaló szükségeltetik hozzá, így ideális megoldás egy olyan napra, amelyen semmi kedvünk főzni: akár reggel is elkészíthetjük a vacsorának valót.
Török joghurtleves
Hozzávalók: 8 deci natúr joghurt, fél kígyóuborka, 1 csomó kapor, 3-4 gerezd fokhagyma, egy maréknyi friss borsmentalevél, só, őrölt fehér bors
Elkészítése: Az uborkát meghámozzuk és nagyobb darabokra vágjuk, a fokhagymát préselőn átnyomjuk, a kaprot és a mentaleveleket apróra vágjuk. Az uborkát és a fokhagymát összeturmixoljuk a joghurttal, majd belekeverjük a kaprot és a mentaleveleket, ízesítsük sóval és borssal. Fogyasztás előtt legalább három órán keresztül tartsuk a hűtőben.
Ha a levesbe maréknyi, szárazon megpirított és durvára őrölt diót is keverünk, máris kész a bolgár eredetű tarator.
Gyors gazpacho
Hozzávalók: fél kiló friss paradicsom (vagy egy doboz darabolt paradicsom konzerv), 1 közepes uborka, 1 kis fej hagyma, 4 gerezd fokhagyma, 1 paprika, két evőkanál borecet vagy balzsamecet, 1 deci olivaolaj, só, bors
Elkészítése: A hagymát, az uborkát és a paprikát apró kockákra vágjuk, és összekeverjük, és a keverék felét félretesszük. A fokhagymát összenyomjuk, és a paradicsommal, valamint a darabolt zöldségekkel együtt alaposan összeturmixoljuk. óvatosan, szinte cseppenként adagoljuk hozzá az olívaolajat és az ecetet, és ezekkel is pürésítsük. A levest ízesítsük sóval és borssal, majd keverjük bele a félretett zöldségeket. Alaposan hűtsük be, mielőtt tálaljuk.
Vichyssoise
Hozzávalók: 2 kisebb póréhagyma, 2 nagyobb fej burgonya, 1 gerezd fokhagyma, 1o dkg vaj, 2 deci tejföl, 2 deci tejszín, fél liter húsleves (kockából is lehet), só, őrölt bors
Elkészítése: Mossuk és tisztítsuk meg a póréhagymát, a fokhagymát és a burgonyát. A hagyma fehér részét vágjuk karikákra, a burgonyát pedig kockázzuk fel, a fokhagymár nyomjuk össze. A hagymát és a fokhagymát fonnyasszuk meg a vajon, majd adjuk hozzá a krumplit is. Öntsük fel a húslevessel, és forraljuk fel, majd vegyük le a láng erősségét, és főzzük addig, míg a zöldségek tökéletesen meg nem puhulnak. Keverjük el a tejszínt a tejföllel simára, majd öntsük a kész leveshez. Botmixerrel pürésítsük össze, amíg egészen krémes és sima nem lesz. Fűszerezzük sóval és borssal, majd alapsan hűtsük le tálalás előtt. Kínálhatunk mellé pirítóst is.
Klasszikus meggyleves
Hozzávalók: 60 dkg friss vagy fagyasztott meggy, 15 dkg cukor, 8-10 szem szegfűszeg, 1 teáskanál fahéj, 1 citrom leve és lereszelt héja, 2 dl tejszín, 2 dl tej, 2 teáskanál étkezési keményítő
Elkészítése: Egy liter hideg vízbe tesszük a megtisztított, kimagozott meggyet. Hozzáadjuk a cukrot, a szegfűszeget, a fahéjat, a citromlevet és a reszelt citromhéjat, majd negyed óráig főzzük. Mikor a meggy megpuhult, hozzáöntjük a tejet, majd óvatosan belekeverjük a keményítővel simára kevert tejszínt. Összeforraljuk az egészet, majd, ha elkészült, alaposan lehűtjük. Tálaláskor akár tejszínhabbal is díszíthetjük.
Hideg almaleves
Hozzávalók: fél kiló édes, nyári alma, 5 dkg cukor, 1 pohár fehérbor, 2 deci tejszín, 1 evőkanál étkezési keményítő, fé citrom leve, 6-8 szem szegfűszeg, 1 kiskanál fahéj
Elkészítése: A meghámozott almát kisebb kockákra vágjuk, annyi vízbe tesszük, hogy épp ellepje, hozzáadjuk a cukrot, a fahéjat, a szegfűszeget és a citrom levét. Összeforraljuk, majd hozzáöntjük a fehérbort, és a keményítővel símára kevert tejszínt. Összekeverjük, és néhány percig forraljuk. Levesszük a tűzről, és botmixerrel "durvára" pépesítjük. Legalább három órát hagyjuk hűlni.
Frissítő mangó-sárgadinnye leves
Hozzávalók: 2 érett mangó, egy kisebb sárgadinnye fele, egy fél citrom kifacsart leve és lereszelt héja, fél deci édes fehérbor, egy doboz (nagyjából másfél deci) natúr joghurt, ízlés szerint cukor
Elkészítése: A mangót és a dinnyét tisztítsuk meg és vágjuk kockákra. Az összes hozzávalót tegyük a turmixgépbe és alaposan pürésítsük össze, amíg krémes nem lesz. Tálalás előtt hűtsük be. Ha nem találjuk elég édesnek a levest, keverhetünk bele egy-két kanál barna cukrot, ha pedig pikánsabbá szeretnénk tenni, főszerezzük apróra vágott mentalevelekkel.
Forrás: origo.hu
| |