|
Hogyan gondozzuk a hibiszkuszt?
Hazánk egyik legkedveltebb mediterrán növénye a hibiszkusz, amely akár két méteresre is megnőhet. A hibiszkusz nem csak kertben, de teraszon, télikertben, vagy folyosón is nagyon mutatós növény.
Nagyméretű egyszerű vagy telt virágai és élénk színválasztéka miatt igen kedvelt kerti és szobai dísznövény lett a hibiszkusz. A növény akár a másfél méteres magasságot is elérheti, és ha megfelelő körülményeket biztosítunk számára, egész évben virágzik otthonunkban. Hatalmas tölcsér alakú virágai sajnos csak egy két napig virágzik, de kárpótol minket az egész éves bőséges virágfelhozatallal.
Rengeteg, színben pompázik ez a szép mediterrán növény, a fehértől, a rózsaszínen át, a bordóig minden színben találkozhatunk vele. Tavasszal és ősszel érdemes egyszer visszametszeni, és szintén tavasszal és ősszel megelőző permetezést végezni a kártevők ellen. Könnyen szaporíthatjuk hajtásdugványról.
A kisebb növényeket akár évente is átültethetjük nagyobb cserépbe, ehhez laza, jó vízáteresztő képességű virágföldet válasszunk. A nagyobbakat csak két-háromévente ültessük át, később csak felszíni talajcserét végezzünk.
A növényt nem csak kertben tarthatjuk, hanem egy világos és hűvös előtérbe vagy télikertbe is elhelyezhetjük. Ültessük el egy szép nagy dézsába, vagy ha igazi mediterrán hangulatot szeretnénk otthonunkba, akkor válasszunk egy nagy cserép színű kerámia virágtartót. A mediterrán országokban a hibiszkuszt sövényként is ültetik, kertekben tereken sokszor találkozunk ilyen megoldással. Érdemes kipróbálni kertünkben is.
A hibiszkusz legfontosabb igénye, tavasztól őszig a rendszeres tápanyag utánpótlás, és a tavaszi őszi metszés. Minél többet metsszük a növényt, annál több virágot és dúsabb növekedést kapunk.
A legtöbb hibiszkuszt sajnos előszeretettel támadják meg a tetvek és más kártevők, ezért tavasszal és ősszel érdemes megelőző permetezést végezni, hogy a megtelepedett rovarok még kikelés előtt elpusztuljanak.
Egy - egy gerezd fokhagyma a cserépbe ledugva is megoldhatja a kellemetlen kártevők látogatását.
Fényigény: Szereti a világos, fényes teret, és imádja a nyári napsütést.
Víz igény: Nyáron öntözzük bőven a növényt, a földje legyen mindig nedves, de télen csökkentsük a locsolást, csak akkor öntözzük, ha a földje már kissé kiszáradt.
Tápanyag: Tavasztól őszig tápoldatozzuk hetente egyszer. Télen, ha szeretnénk, hogy virágot hozzon, kéthetente egyszer adjunk neki kevés tápoldatot.
Hőmérséklet: Nyáron átlagos meleg és párás klímát kedveli, de télen 12-15 fok az ideális neki.
Forrás: kertvarazsmagazin.hu
| |