| A helyes metszés
A metszési felület enyhén ferde legyen, a vesszőn a rügy felett néhány milliméterre, a rügytől lefelé lejtsen. Hogyha kifejlett ágat metszünk vissza, ne hagyjunk csonkot!
Aranyszabály, hogy a nagyobb fertőzésveszély miatt viszonylag kevés sebzéssel dolgozzunk. Amennyiben a nagyobb sebzési felület elkerülhetetlen, vagy visszavágásra kerül sor, sebkezelő anyaggal feltétlenül ápoljuk le a növényt!
Metszési módok:
Télen a fás szárúak is nyugalmi állapotban vannak, ezért kevésbé sínylik meg a metszést és a koronaformálást. A lombhullatók könnyen áttekinthetők, így hamar észrevehetjük azokat a helyeket, ahol ritkítani szükséges: azokat az ágakat, melyek betegek, ilyenkor könnyebb a sebeket tisztítani és az elhalt ágakat lemetszeni. A beteg, vagy kiszáradt koronarészek kérgük színéről illetve repedezettségükről ismerhetők fel.
A rózsák metszése:
Rózsabokraink fagyott ágait távolítsuk el és metsszük meg őket. Alacsony cserjéinkről dugványokat vághatunk. Ha megél kertünkben a füge, szabadítsuk meg tövét téli szalmatakarójától.
A metszésről általában
Koronaalakító metszés:
A telepítés után következik a koronaalakító metszés. Célunk, hogy a kívánt koronaforma kialakuljon, minél nagyobb legyen a fa termőfelülete, minél erőteljesebb ágak alakuljanak ki, hogy a termést elbírják, valamint a hajtásrendszer minden részét érje a napfény. Koronaalakító metszés valamennyi gyümölcsfajtánál szükséges.
A koronaalakító metszéssel a beültetett fa gyökérveszteségét igyekszünk öszhangba, egyensúlyba hozni a fa koronájával. A visszametszett koronavesszők vagy suhángok igen sűrűn hajtanak ki. Ha ezeket nem ritkítjuk meg, a fa koronája túlságosan elsűrűsödik. Az alakító metszésnek törzskialakító és erősítő hatása is van.
Az erős törzs képes az ágrendszert megfelelően kifejleszteni és hordani a termést. A metszés ideje még a nyugalmi időszakban történik, általában kora tavasszal.
Termőre metszés:
A koronaalakító metszés után a gyümölcsfák és bokrok túlnyomó részét nem kell többet metszenünk. A termőre metszést, illetve a fenntartó metszést diónál, gesztenyénél 5-10 évenként míg almánál, körténél, szilvánál 2-3 évenként kell végezni. Az őszibarack termővesszőit évente rendszeresen metszenünk kell.
Koronaritkító metszés:
A ritkító metszéssel érhetjük el, hogy a korona ne váljék sűrűvé, mivel a gomba és rovar kártevők ott jól érzik magukat, és ott szaporodnak legjobban. A beárnyékolt részeken a termőrügyek nem tudnak kialakulni és az ágak belső részei felkopaszodnak.
A koronaritkítás időpontja gyümölcsfajonként változó. Az almatermésűeket egész évben metszhetjük, amikor nincs termés a fán, de a legmegfelelőbb a szüret utáni időszak, október, november.
A csonthéjasok (kajszi, cseresznye, meggy, szilva) koronáját a nyár végén, augusztusban, szeptemberben ritkítani, szintén a szüret után. A csonthéjasoknál fontos a sebek beforradása, ami a magasabb hőmérsékleten gyorsabb, és így a mézgásodás nem következik be.
Ifjító metszés:
Idősebb fáknál a korona elöregedése és felkopaszodása teszi szükségessé a metszést. Csak az a fa ifjítható meg, amelynek gyökérzete és törzse, vastag ágai épek, egészségesek. Ha ez nincs így, akkor a legjobb a fát kivágni.
Az ifjítás szükségességét a fa azzal jelzi, hogy sok gyökér vagy tősarjat hoz, és a fa koronája sok vízhajtást nevel. Az ifjító metszés időpontja almatermésűeknél a lombhullástól a rügypattanásig tart.
Ugyanez csonthéjasoknál augusztus második felétől szeptemberig tart. Idősebb korban feltétlenül szükségessé válik az ifjítás.
Forrás: kert.hu
| |