|
Mit hány fokon?
Az emberek többsége nyáron minden italt jéghidegen szeret inni, de azért érdemes figyelni arra, hogy - az alkoholok esetében mindenképpen - a túlzott hűtés elfedi az italok esetleges hibáit, fogyatékosságait, illetve az is előfordulhat, hogy az ízek és aromák nem tudnak igazán kibontakozni.
Hogy melyik ital milyen hőmérsékletet kíván, külön tudomány, de az alapokat talán érdemes megjegyezni.
Nagy forróságban a vízen kívül a legtöbben még sört, esetleg fröccsöt isznak, aki azonban egy hűsítő koktélra szavazna, annak is több ajánlatunk van. Gulyás Csaba mixer előszeretettel használja ilyenkor a zöldcitromot, a piros grapefruitot, mert mindkettő kellemes illóolajokat tartalmaz. "A menta is nagyon frissítő lehet, például egy Julep koktélban (zúzott, friss menta felhasználásával készülő ital, melyet tört jéggel, hosszú pohárban szolgálnak fel).
A profi bártenderek szívesen veszik elő nyáron a frozen, azaz jeges italokat is. Gulyás Csaba otthon is elkészíthető tuti tippje: vegyünk két-három gerezd zöldcitromot, öt-hat szem málnát, és törőfával törjük össze. Rakjunk sok jeget a pohárba, és öntsük fel gyömbérsörrel vagy üdítővel. "Bár a málna magjai el-elakadhatnak a szívószálban, pont ez adja az ital varázsát" - állítja a profi mixer.
A könnyű fehérborok 8-9 °C-on a legjobbak, míg a testesebbek 12-13 fokon nyílnak ki igazán. Az alacsony tannintartalmú vörösborokat 14-15 °C-on kínáljuk, a magas tannintartalmúakat 4-5 fokkal melegebben.
A rosék ideális fogyasztási hőmérséklete 8-10 °C, hasonlóan az édesborokhoz és pezsgőhöz. A röviditalokat 16-18 fokra hűtsük csak, különös tekintettel a jó minőségű pálinkákra, párlatokra, de ez érvényes a konyakokra is. Kivételt a vodka képez, azt 5 °C-ra kell hűteni.
A koktélok esetében az számít, milyen fajtáról van szó, hiszen mindegyik más és más, különböző alapanyagokból készülnek, sokat közülük pedig eleve telepakolnak jéggel, így ez esetben nehéz ideális hőmérsékletről beszélni.
Érdekes módon a víznek is van optimális fogyasztási hőmérséklete, ami 10-12 °C, ám sokan ennél jóval hidegebben, jól lehűtve kérik. Ilyenkor széles szájú pohárba kell tölteni, ha ugyanis vékony sugárban, gyorsan éri el a torkot a hideg, könnyen torokgyulladást kaphatunk. Ha azonban széles sugárban ér a szájba, szétterül a nyelven, a hidegérzet megvan, de annyit melegszik, hogy nem okoz betegséget.
Forrás: deluxe magazin
| |