|
A kertem szobrásza: én vagyok
Egy kis kézügyességre, kreativitásra és néhány segédeszközre van csak szükség ahhoz, hogy kertünkbe vagy erkélyünkre saját kezűleg készítsünk szobrokat. A legjobb alapanyag a növényszoborhoz, a már jól ismert bukszus.
Bukszusról
A bukszus, azaz a puszpáng igen kedvelt kerti cserje. Általában elmondató, hogy mindent jól tűrnek: fagyot, hideget, meleget, napfényt, árnyékot, maximum a kevesebb fényben sötétebbek lesznek a puszpáng levelei. Ültethető kertbe, teraszra, erkélyre, szereti a meszes talajt, de tápanyag terén sincs nagy igénye. A cserépbe ültetett bukszusnál nagyon figyeljen, hogy ne öntözze túl a növényt, mert azt nem szereti.
Egy kis irodalom
Az egyiptomiak mint annyi mindent, a bukszus szépségét is már évezredekkel korábban felfedezték maguknak, és az írásos emlékek alapján, ők ültették először nyírott sövényként. Időszámításunk előtt az első században, Augustus császár uralkodásának idején, a római villák kertjeiben már különböző formákra nyírták a puszpángot.
Találunk írásos emléket arról is, hogy fáját is hasznosították, erről tanúskodik a görög Theophtastus tudományos munkája ie. 300 körülről, vagy a híres római kertész, Pliny feljegyzése, aki már hangszerkészítésre is ajánlja, nemcsak dísznövénynek.
Homérosz Illiászában a puszpáng fájából készítették a trójai király harci szekereit, Midász király 20. században feltárt sírjában pedig sértetlen fatáblára leltek, aminek az alapanyaga szintén a bukszus.
A reneszánsz újra felfedezte magának a puszpángot, a barokkban pedig kiteljesedett a formai világ: gömbök, csavart oszlopok, labirintusok és állatok elevenedtek meg. Nincs olyan angol vagy francia kastély, ahol ne találkoznánk a méretre és formára nyírott bukszussal Ha nem is akkora méretben, mint a híres kastélyok sövény-labirintusaiban, de magunk is készíthetünk házi sövényszobrot.
Tudta-e, hogy a szabályosan megtervezett sövény-labirintusból úgy talál ki, ha a középpontról elindulva, bal kezével folyamatosan követi, és megérinti a sövényt? Ne emelje el a kezét, így biztosan kitalál az útvesztőből!
Mi a lítium-ion akkumulátoros bukszusnyírót, a ContourCut -ot, ajánljuk. Ideális a pontos formavágáshoz. Gyerekjáték lesz otthon formára szabni a puszpángokat. A kézi nyíróhoz több formázókés is tartozik, a késtávolság nagy, ezért gyorsan hatékony eredményt lehet elérni, a teleszkópos fogónyél pedig megkönnyíti a szögek pontos kialakítását.
A sablont nagyon egyszerű otthon is elkészíteni. Ha gömb formát szeretne nyírni, mérje le a bukszus átmérőjét, vágja ki vastag kartonból a formát, majd a félkörív mentén nyírja meg a növényt, így szabályos formát fog kapni.
Ha kúp alakú puszpángot szeretne, akkor szúrjon le karókat úgy, hogy azok tetje egy pontban fusson össze: ahogy nő a növény, úgy igazítsa a karókhoz az idomot. Egyedi formák megalkotásánál növénykertekben beszerezhető drótformába növessze a bukszust, és annak mentén nyírja a növényt: így elevenedhet meg sövénye állatok képében is.
Jó munkát!
Forrás: 4szoba.hu
| |