|
Hogyan készül az alkoholmentes sör?
Mitől alkoholmentes az alkoholmentes sör?
Nézzük először is, hogy készül a sör! A sörgyártás alapanyaga a maláta, a víz és az élesztő, ízesítő- és színezőanyagként pedig leggyakrabban kesernyés ízt adó komlót használnak.
Ma a sörmaláta főleg árpából, egész pontosan árpa csíráztatásával készül. A csíráztatott árpaszemek nagy víztartalmuk miatt romlandóak, ezért szárítják, majd aszalják őket. Az aszalt malátát ezután csírátlanító és fényező gépeken engedik át. Az így elkészült malátát őrlik, hogy a belseje lisztté hulljon szét, a héja pedig nagy darabokban maradjon.
A malátadarát nagy cefréző kádakban langyos vízzel keverik, a keverék egy harmad részét pedig főzőüstbe eresztik, ahol fokozatosan felforralják, majd visszaszivattyúzzák a keverék többi részéhez a kádba.
A leszűrt cefrét ezután a komlóüstbe vezetik. A cefrét a komlóval 1,5-2 óráig erősen forralják. E műveletnek az a célja, hogy a megalvasztható fehérjéket kicsapják, valamint sterilizálják és töményítsék a sörlét.
A főzött sörlét újra szűrik, majd hirtelen lehűtik. Ezután jön az erjesztés, amely mesterségesen hűtött helyiségekben történik. A sörlevet sűrű élesztőpéppel keverik, és 7-14 napig erjesztik, majd típustól függően még hosszú hónapokig érlelik.
A sör alkoholtartalmát befolyásolja milyen sűrűségű cefréből készült, illetve mennyi ideig erjesztették. A normál sörök esetében a cefre szárazanyag-tartalma 11 százalék körül van, az alkoholmentes sörök viszont 6 százalékos sörléből készülnek. Minimális alkoholt egyébként, (legfeljebb 0,5 térfogat százalékot), az alkoholmentes sörök is tartalmaznak.
Forrás: NationalGeographic.hu
| |