|
Hogyan illik pohárköszöntőt mondani?
Díszebédeken, díszvacsorákon, magas szintű küldöttség látogatása alkalmából adott fogadáson pohárköszöntőket mondanak - elsősorban a vendéglátó és a fővendég. A pohárköszöntő többféle időpontban is elhangozhat.
Kisebb létszámú vendégek esetén legjobb alkalom az, amikor a főétel elfogyasztása után hangzik el. Ekkor a felszolgálók leszedik a tányérokat az asztalról, megtöltik itallal mindenkinek a poharát. Elsőként a házigazda beszél. Ilyenkor a házigazda feláll és poharát a kezébe veszi.
A pohárköszöntőnek a klasszikus (francia) protokolláris szabályok szerint a következő elemeket kell tartalmaznia: - a fővendég és felesége, a jelenlévő hölgyek és urak megszólítása, - a díszvendég üdvözlése - az alkalom méltatása - jókívánságok kifejezése, esetleg megemlékezés a vendég küldő államának államfőjéről. (monarchiák esetében ez kötelező)
Alapszabály: a pohárköszöntő soha ne legyen hosszú!
Ha a jelenlévők poharukat az államfő egészségére ürítik, akkor felállnak a helyükről. Magas színtű delegáció esetén, ünnepélyes alkalmakkor is illik felállni.
Meghittebb alkalmaknál is elhangozhat a pohárköszöntő, de nem kötelező. E tekintetben a helyi szokások és a házigazda kezdeményezése a mérvadó.
A magas szintű delegációk tiszteletére rendezett díszétkezés alkalmával, a vendégek előre megkapják a pohárköszöntő írott szövegét; ebben utalás történik általában a két országot érintő politikai, gazdasági, kereskedelmi kapcsolatokra, és a jókívánságok kifejezésére. Az írott szöveg fordítását – írásban, minden résztvevő delegáció nyelvén - vagy egy közös nyelven - az asztalokon helyezik el.
A pohárköszöntő idején a felszolgálás, a fogyasztás, a társalgás szünetel!
Alapelv: ha valakinek a tiszteletére pohárköszöntőt mondanak, azt viszonozni kell. Válasz pohárköszöntő elhagyása rendkívül nagy udvariatlanság.
Forrás: protokollforum.hu
| |