|
Melyik az 5 legmérgezőbb szobanövény?
Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet, aki pedig ismeri is, az okos. A növények nem olyan jámborak: bénulást és fulladást is okozhatnak!
Néhány szobanövény, amelyről nem is gondolná, mérgező lehet. Bár a felnőttek kevésbé veszélyeztetettek, ahol kisgyermek is van, fokozottan kell ügyelni ezekre a növényekre.
A mérgező egyedeket vagy célszerű eltávolítani otthonról, vagy feltenni egy magasabb polc tetejére. A gyermekeken kívül ráadásul a házi kedvencek is gyakran esnek egy-egy csodálatos, hívogató növény áldozatául, ezért nem árt ismerni azokat a sokszor káprázatos szépségű növényeket, amelyek veszélyt jelenthetnek, és tudni, hogy mit kell tenni, ha már megtörtént a baj.
A buzogányvirág
A dieffenbachia, más néven buzogányvirág a trópusi őserdőkből származik - az életben maradás érdekében nem véletlenül alakított ki védekezőrendszert magának. Ráadásul olyan sokrétűen, hogy ennek az egyszerű növénynek minden része mérgező!
Kalcium-oxalátot, oxálsavat és cyanogén-glükozidot tartalmaz, a kívánatos, nagy levelek elrágcsálása pedig azonnali tüneteket eredményez: a mérgezés hatására a szájban és a torokban égő, maró érzés lép fel, megduzzad a nyálkahártya, ami miatt nyelési és beszédnehézségek lépnek fel. Szerencsére eddig még nem tudni egyetlen halálos kimenetelű mérgezésről sem, mindenesetre érdemes körültekintőnek lenni, és vészhelyzetben rengeteg folyadékot itatni a beteggel, és azonnal orvoshoz fordulni!
A fikusz
A Kelet-Indiából származó fikusz nagyon kedvelt szobanövény. Nem túlzottan igényes, mégis gyönyörű kelléke lehet az otthonnak. Hatalmas leveleiben és a szárában azonban tejnedv található, ami gyantát, kaucsukot, kumarint és különböző proteineket tartalmaz, ezek elfogyasztásakor pedig hányás, hasmenés, erős hasfájás, valamint súlyos esetben fulladás léphet fel. Fontos tudni, hogy mérgezés esetén a beteggel sok vizet kell itatni, és érdemes aktív szenet is tartani otthon, ilyen esetekben ugyanis nagy hasznát veheti!
A ciklámen
A ciklámen az egyik legkedveltebb cserepes növény, virága azonban enyhén, föld alatti gumója pedig erősen mérgező. A virágok szaponint és cyclamin-glükozidot tartalmaznak, amelyek hányást, gyomorfájást, hasmenést és általános rosszullétet okoznak.
Ha a virágoknál már erősebb mérgű gyökérből bármennyi is bejut a szervezetbe, erős görcsök, fokozott izzadás és szédülés léphet fel, súlyosabb esetben pedig akár légzési nehézségeket és átmeneti bénulást is okozhat!
A filodendron
A filodendron, más nevén könnyezőpálma mérgét afrikai harcosok használták nyilaik készítéséhez. A mérgező anyagot a növény nem a leveleiben és a szárában tartalmazza, hanem a különös légzőgyökereiben vagy az életében egyszer hozott, kukoricacsőre emlékeztető virágában.
A baj akkor következik be, ha a gyökerek nedve a bőrre, vagy a nyálkahártyára kerül. Ez ugyanis rendkívül kellemetlen, égető érzést okoz, ráadásul a nyálkahártyát is megduzzasztja, ami nyelési nehézségeket eredményezhet. Abban az esetben, ha a nedvből bármekkora mennyiség is a bőrre került, azonnal mossa le alaposan szappanos vízzel, ha pedig a szájba is jutott, akkor azonnal forduljon orvoshoz!
Kroton
A kroton igen dekoratív, de annál mérgezőbb szobanövény! A trópusi vidékeken élő kutyatejfélék családjába tartozik. Egy példányon egyszerre találhatók zölden, vörösen és sárgán mintázott levelek, melyek a szárral együtt mérgező tejnedvet tartalmaznak. Ez lenyelve hányást, hasmenést, égető érzést okoz a gyomorban, bőrre jutva pedig azonnal kiütések jelennek meg. Mérgezés esetén ilyenkor is segíthet a hánytatás, és némi aktív szén.
Forrás: femina.hu
| |