Mit kell tudni a pozsgafáról (majomfáról)?
A majomfa vagy pozsgásfa (latin nevén Crassula ovata, egy pozsgás növény, mely érdekes és elterjedt dísznövény, és néha télen kis rózsaszín vagy fehér virágokat hoz. A varjúhájfélék (Crassulaceae) családjába tartozik.
A majomfa Dél-Afrika keleti részéből ered, ahol magasságuk a 2,7 métert is elérheti. Lehulló ágacskákkal és levelekkel szaporodnak.
Mint a pozsgások általában ezek a növények is kevés vizet igényelnek: nyáron kevés öntözéssel, télen akár öntözés nélkül is megélnek. A túlöntözés hatására elveszítik leveleiket és a száruk fokozatosan rothadásnak indul.
Napfényes helyeken éppúgy megélnek mint világosabb árnyékban, de nem jól bírják a közvetlen, erős hőt, vagy a folyamatos tűző napfényt: a karcos, repedezett levelekről a levélzet elvesztésén át a rothadó szárig tapasztalhatunk problémákat. Az elterjedt fajtái bírják a hideget, de a folyamatos hideg időjárás vagy fagy elpusztítja őket.
Megfelelő körülmények között különösen hosszú ideig is élhet.
Milyen hőmérsékletet igényel?
A pozsgafát jól szellőző helyen tartsuk, ahol a hőmérséklet eléri legalább a 10 °C-ot. A növény számára a 13-21 °C-os hőmérsékleti tartomány a legmegfelelőbb.
Napfény-igénye
A pozsgafa igazán akkor növekszik a legjobban, ha közvetlen napfényben áll, de kizárólag mesterséges fényben is jól érzi magát.
Vízigény
Nyáron bőségesen öntözzük meg a pozsgafát, majd a következő alapos öntözés előtt hagyjuk, hogy a talaj kiszáradjon. Télen tartsuk a virágföldet csaknem szárazon. Ha magas a lakásban a hőmérséklet, adjunk kicsivel több vizet, hogy a levelek ne zsugorodjanak össze.
Páratartalom
A legtöbb pozsgáshoz hasonlóan, a pozsgafának sincsenek különleges igényei a páratartalmat illetően.
Tápoldat
A beállt növény tápanyag-utánpótlásáról a növekedési időszak során 3 havonta gondoskodjunk készen kapható tápoldattal.
Átültetés
A legtöbb Crassula évekig boldogan eléldegél átültetés nélkül, ugyanabban a cserépben, a régi földben. A cserepüket kinőtt növényeket tavasszal ültethetjük át, közvetlenül azelőtt, hogy a növény újból fejlődésnek indulna.
Jó vízelvezető talajba - virágföld, kertészeti homok és vermikulit egyenlő arányú keverékébe - ültessük. A vermikulit hőkezelt, vulkanikus eredetű alumínium-vas-magnézium szilikát, amely javítja az ültetőközeg levegő-megtartó képességét. A virágföld a növény számára nélkülözhetetlen nyomelemeket tartalmazza.
Javaslat
A nagyobb növényeket agyagcserépben, földalapú ültetőközegben neveljük. A magasabb növények könnyen felborulnak, ezért hasznos a stabilabb cserép.
Növénybetegségek
- a levéltetvek szeretik a Crassulát: nem mindegy, hogy milyen növényvédő szert használunk, mivel a Crassula félék érzékenyek a malationra; a pirétrum-alapú termékek a lagalkalmasabbak
- a gyapjastetvek a levélhónaljakban rejtőznek viaszos védőréteg alatt: a tetveket denaturált szeszbe mártott vattával lehet eltávolítani
Forrás: wikipedia.hu
|