|
Mi micsoda? A mángold
Kevéssé ismert, pedig rendkívül hasznos, sokoldalú zöldségféle. Többféle betegség esetén jótékony hatású, de az egészségesek is az étlapjukra tehetik, megelőzés vagy egyszerűen a jó íze miatt.
Ismerjük meg!
A mángold vagy levélmángold (Beta vulgaris convar) Magyarországon kevésbé népszerű, de azért nem kell sok utánajárás, hogy hozzájussunk: nagyobb zöldség-gyümölcs szakboltokban, hipermarketek zöldséggondoláin nálunk is megtalálható. A cékla rokona, fehér céklának is nevezik. Több ezer éve ismert kultúrnövény, Ázsia-szerte termesztették, majd onnan Kis-Ázsián keresztül a görögök és a rómaiak is átvették.
A Földközi tenger partvidékén máig kedvelt, nemcsak főznivalóként, hanem gyógynövényként is. Kétéves növény, az első évben a gyökérzete és a levélzete fejlődik ki, a második évben virágzik és magot nevel. Több fajtája van, ezek a leveleik nagysága és a halványabb vagy haragoszöld színe alapján különböztethetők meg.
A mángold tekintélyes nagyságúra is megnőhet: a szármángold húsos levélnyelei akár tíz centi szélességet is elérhetnek, a növény magassága pedig 70-80 cm is lehet. A kisebb méretű fajták a metélőmángoldfélék, ezeknek nyele jelentéktelen, a leveleiért termesztik. Levelének íze a spenótéhoz hasonló, szára pedig a spárgát helyettesíth eti.
Miért jó?
A mángold egyesíti magában többféle egészséges zöldségféle, például a spenót, a sárgarépa, a spárga értékes összetevőit: gazdag A- ,B1-, B2-, B6-, C-, E-, K-vitaminban, szerves savakban (alma-, citrom-, oxálsav), ásványi anyagokban, nyomelemekben, például folsavban, foszforban, kalciumban, káliumban, magnéziumban és vasban. Könnyen emészthető, nagy mennyiségű pektint tartalmaz.
Antioxidáns tartalma segíthet a tüdő- és emésztőszervi daganatos betegségek megelőzésében, erősíti az immunrendszert, véd a szabadgyökök ellen. Csekély energia- és magas rosttartalma ideális fogyókúrás élelmiszerré teszi (6-7 százalék cukor van benne). K-vitamin-tartalma a csontok erősítéséhez járul hozzá.
A benne lévő karotin a szem egészségét őrzi, és ausztráliai kutatások szerint csökkenti a bőrrák kialakulásának kockázatát. Fogyasztása a tapasztalatok szerint előnyös a cukorbetegek számára, mert hozzájárul a vércukorszint szabályozásához.
Hogyan fogyasszuk?
Leveléből a spenóthoz (parajhoz) hasonló főzelék főzhető, akár ugyanazon recept alapján, a leveleinek nyele pedig a spárgához vagy a rebarbarához hasonlóan készíthető el. Remekül ízesíthető fokhagymával, ami tovább fokozza étkezési értékeit. Nemcsak főzelék, hanem olaszos rakott tészta, krémleves, vegetáriánus fasírt, saláta is készülhet belőle.
A tisztítására nagy gondot kell fordítani, levelenként, többször át kell mosni, mivel földdel szennyezett lehet, illetve a levelek közt megbújhat csiga, bogár is. Érdemes a levéllemezeket a nyéltől illetve a vastag főerezettől különválasztani, mert ez utóbbiak megpuhításához több főzőidőre van szükség.
Kár lenne azonban kidobni, mert ezek is kiváló alapanyagok: levest, rakott ételt, párolva köretet stb. készíthetünk belőlük, sőt, nemcsak sósan, hanem a rebarbarához hasonlóan, desszerthez (kompótnak, süteménybe) is fel lehet használni ezeket .
Tippek, tanácsok
Alaposan megmosva, fóliába vagy jól záródó műanyag edénybe téve néhány napig hűtőszekrényben is megőrzi a frissességét. Kiskerttulajdonosoknak különösen ajánlható, hogy egy-két sornyi mángoldot is vessenek, mert akkor éri el a leghasználhatóbb nagyságát, amikor a spenót már elérett, így egészen őszig nem fogy ki a család az ilyen jellegű, egészséges főzelék-alapanyagból.
Érdekességek
A mángold azok közé az élelmiszerek közé tartozik, amelyek az öregedéssel kapcsolatos kutatások szerint lassíthatják ezt a folyamatot, segíthetik megőrizni a testi és a szellemi erőnlétet az idősebb korban is. Bálint György (Bálint gazda) ajánlása szerint egy család számára 3-4 négyzetméternyi vetés elegendő belőle, mert folyamatos szedéssel egy négyzetméternyi területről 4-5 kg termés gyűjthető be.
Forrás: házipatika.com
| |